У Свечаној сали Градске управе Културни центар „Рибница” Краљево организовао је радионицу за децу и одрасле коју је водио наш истакнути књижевник Урош Петровић из Београда.
Књижевна радионица Уроша Петровића замишљена је интерактивно у виду подстицања ученика и ученица да кроз одређене форме, као што су бајке и загонетке, инвентивније и успешније приступе својим обавезама, слободном времену, да решавају животне изазове и лакше разумеју стварност у којој живе.
Загонетна питања – пут до праве авантуре размишљања
Сведоци смо све веће доступности података. За само две секунде, било какав податак појавиће се на екрану наших електронских направа – од рачунара до мобилних телефона. За мање од две секунде може се видети година било које велике битке, или латинско име неке биљке. Дакле, доћи до података – већ сада није изазов. Али како да те податке искористимо, применимо, повежемо два или више и закључимо трећи, то је оно што оваквим методом желимо да научимо и увежбамо децу. Није ли то прва припрема за животне и радне изазове – решавати креативно и успешно проблеме ониме чиме у том тренутку располажемо?
Суштинска разлика између загонетног питања и уобичајенег питања из школовања је у томе што ће на уобичајено школско питање одговор дати само онај који је научио, запамтио, чуо дошаптавање или на други начин претходно усвојио знање потребно за одговор. Такво дете ће одговорити одмах. Деца које нису чула, научила или на други начин дошла у посед података потребних за одговор – неће одговорити, неће размишљати, неће дати своју идеју, неће се играти, неће разигравати своју неуронску мрежу.
Код рада уз примену загонетних питања, свега тога буде, и то у великој мери.
Учитељ или васпитач који се обучи да прави оваква питања, моћи ће да, када год пожели, оживи атмосферу у раду са децом и макар на неколико минута креира динамичан, занимљив процес у коме читава група размишља и покушава да примени све што зна, сазна, претпостави или закључи да дође до одговора. Овако се код малишана храбри и увежбава и круцијално важна вештина постављања правих питања за стицање нових података који им могу помоћи на путу до траженог одговора.
Из досадашње праксе, евидентно је да деца толико воле овакав начин рада, да читаво одељење може да се пред крај успешног часа буквално награди са пар загонетних питања.












